3B Baskı Yüzükler–Ultimaker 3B Baskı-Hikayeleri

2017-04-20 15:47:37

Pahalı madenlerden yapılıp usta eller tarafından işlenen yüzükler, çiftler arasında belki de yüzyıllar boyunca en beğenilen hediyelerden biri olarak günümüze kadar süregeldi. Hollandalı kuyumcu Paul Steenbrink ise geleneksel takı üretimini 3B yazıcılarla bir adım ileriye taşıyarak bir yüzüğün sadece pahalı bir maden olmadığını, ancak onun da bir estetiği olduğunu bizlere gösteriyor.Bir yüzük üzerinde taşıdığı süslemeler bakımından size hitap etmiyorsa muhtemelen onu parmağınızda taşımaktan zevk almazsınız. Doğru yüzüğü bulmak bu bakımdan önem taşır, ancak kimi zaman parmağınıza oturan ve zevkinize uygun yüzüğü bulmak baş döndürücü bir belaya dönüşebilir.

Aslında, en benzersiz işlemeye sahip yüzük bile yalnızca size özel olarak üretilmedi ve belki de aynı yüzüğü satın alan 100. kişi oldunuz. Bir bakıma sizin kişiliğinizi veya zevklerinizi yansıtan bir parçaya sahip olmak bu kadar zor olmamalı. Gelişen teknolojiden, yani 3B yazıcılardan faydalanarak kendi yüzüğümüzü üretebilmeliyiz.
Kuyumcu Paul, 3B yazıcılar sayesinde müşterilerine uygun maliyetli, kişiselleştirilmiş ve tam anlamıyla eşi benzeri bulunmayan yüzükler üretebiliyor. Hatta 3B yazıcı kullanarak yüzük üretmek isteyen kuyumcular için işin püf noktalarını da bizlerle paylaştı.

Müşterileriyle yakın olarak çalışan Paul, öncelikle mükemmel tasarım ve boyuta ulaşana kadar bilenebilecek bir şekilde 3B yazıcı kullanarak tasarladığı modellerin prototipini yaratıyor. Ardından yazıcıdan çıkan bu yüzükler bir önceki adımda yapılan bileme işlemlerinden geçtikten sonra final ürünü yaratmak için kalıp olarak kullanılıyor. Ve kalıba dökülerek oldukça saf parçalar elde ediliyor. Günün sonunda müşteriler benzersiz bir hizmet karşılığı dükkandan mutlu ayrılıyorlar.

Mesela New York’tan gelen bir çift, Paul’un yaptığı işten haberdar olup kendileri için evlilik yüzüğü talebinde bulunmuşlar. Aradaki fiziksel mesafe oldukça fazla olduğundan başta zor gibi görünse de, Paul internet üzerinden 3B modelleri çifte göndererek defalarca iterasyon sonrası yüzükleri tasarlamayı başarıp bu problemin üstesinden gelmeyi başarmış.
Tasarımlar tamamlandıktan sonra, yine aynı şekilde beğenilen model kalıba dökülüp üretim tamamlanmış. Eğer 3B yazıcılar olmasaydı bu şekilde bir talebi karşılamak imkansız olurdu. İşte yüzük:Paul’un ürettiği bir diğer harika parça ise Çift taraflı “Yüz-Yüze” isimli bir yüzük. Bu yüzüklerin özelliği sağında ve solunda birer yüz bulunması. Yüz derken, gerçek bir insan yüzünden bahsediyoruz. Bu yüzükler, kişilerin birbirlerine karşılıklı sevgilerini göstermesi için iyi bir yol olarak tanımlanıyormuş.
Kuyumculuk dünyası henüz 3B yazıcılarla tam anlamıyla tanışamadı, ancak müşteriler bir kez istedikleri tasarımı yüzüğe aktarabileceklerini öğrendiklerinde dükkana bir 3B yazıcı almaları şart olacak…

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edebilirsiniz