Mimarlar Devasa Şehir Projesinde Ultimaker Kullanıyorlar

2017-04-20 15:38:41

Avrupa’nın en büyük mimari ve mühendislik danışmanlığı şirketi Sweco’da bir mimar olarak çalışan Henrik Bejmar, Sri Lanka’nın baş kenti Colombo’da yapılacak olan oldukça önemli bir inşaat projesi üzerinde çalışıyor. Tamamlandığında 280 hektarlık bir alanı kapsayacak, içerisinde 60.000 – 90.000 arasında bina ve 200.000 ofis alanı barındıracak olan bu proje, belki de Ultimaker 2 ve Olsson Block ikilisinin yardımı olmadan Henrik Bejmar için tam anlamıyla bir kabusa dönüşebilirdi.

3B Baskı’nın Mimari Alandaki FaydalarıDostumuz Henrik, projesi gereği çok farklı boyutta birçok parçayı kısa süre içerisinde üretmek istiyordu. Aksi taktirde proje uzayarak maliyetler katlanabilir, belki müşterilerin sabrı tükenebilirdi.

Bu esnada bir çözüm arayan Henrik, bir aracı kurumun kendisine Ultimaker 2 ve Olsson Block’u tanıtmasıyla sürecin kontrolünü kazanarak Sri Lanka’da hayata geçirilmesi planlanan devasa şehir projesinin ilk prototiplerini çok kısa bir süre içerisinde tamamladı.
Hatta süreç Olsson Block sayesinde beklenenden de kolay olmuş. Mimarımız, küçük boyutlu binalar için 0.25mm çaplı nozul ucunu tercih ederken, büyük binalar için ise baskı süresini kısaltmak amacıyla 0.8mm çaplı nozul ucunu kullanmış.

İlginç bir bilgi vermek gerekirse, Olsson Block Ultimaker tarafından tasarlanmadı. Aslında Olsson Block’un mucidi, Anders Olsson isimli sıradan bir Ultimaker 2 kullanıcısıdır. Tabii ki potansiyeli gören Ultimaker şirketi, Olsson Block’u ürünlerinin orjinal bir parçası haline getirdi.


İşte bir mimarın bakış açısından Ultimaker ile Olsson Block kullanmanın avantajları:

Basit nozul ucu değişimi: Proje gereksinimlerine uygun nozul ucunu takmak kolay ve ağrısız.

Hızlı 3B baskılar: 0.8mm nozul ucuyla 2 kat daha hızlı baskı imkanı

Kristal detayında baskılar: 0.25mm nozul ucuyla 4 kata kadar daha detaylı baskılar

Erken müşteri sunumları: Daha proje tamamlanmadan müşteriye sunum yapma fırsatı

Ve önceden de bahsettiğimiz para ve zaman faktörleri

Deneyimlerini bize aktardığı için Henrik Bejmar’a teşekkür ederiz. Mimarlar ve müşterileri bundan böyle yalnızca dijital modellere bağlı kalmayacaklar.

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edebilirsiniz