Team Fast Sürdürülebilir Yakıt Geliştiriyor–Ultimaker: 3B Baskı Hikayeleri

2017-04-20 15:22:41

İnsanların mevcut kaynakları hızlı bir biçimde tüketmesiyle yeni enerji kaynaklarının geliştirilmesi konusu şu sıralar devletlerin dahi kıskacı altında. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yenilenebilir enerji kaynaklarının altın çağını yaşaması muhtemel görünüyor. Team Fast, bir grup öğrenci topluluğu, geliştirdikleri yeni enerji modeliyle gaz ve elektriğe alternatif yeni bir yakıt bulduklarını ve bunun geleceğin yakıtı olabileceğini iddia ediyorlar.

Sadece arabalar için değil, ancak ulaşım araçlarının her türlüsünde kullanılabilecek bir yakıt geliştirmesiyle tanınan Team Fast, Hollanda’da bir grup öğrenci tarafından kuruldu. Geliştirilen bu yakıtın özelliği, Formik Asit tabanlı olması. Ve bu bakımdan günümüz araçlarında kullanılan elektrik ve gaz gibi yakıtlara alternatif olma potansiyeli var.
Konseptin ne derece mümkün olduğunu bizlere göstermek adına öğrenciler, 3B yazıcıda ürettikleri bir minyatür araba üzerinde bu yakıtı test etmişler. Hatta başarıyla sonuçlanan testlerin ardından 50.000€ değerinde bir hibe desteğini de arkalarına almayı başarmışlar.
Halihazırda Tesla’nın Model X adlı araçlarıyla başarısı kanıtlanmış bir elektrikli araç konsepti varken, neden Formik Asit tabanlı bir araç kullanmak isteyelim ki? İşte Formik Asit tabanlı bir yakıtın daha iyi bir alternatif olduğunu gösteren bazı nedenler.
Akü Ve Yakıt Hücresi Problemleri
Elektrikli araçlardaki temel problem, üretimleri yapılırken çevreye zarar vermeleridir. Bu nedenle elektriğe alternatif olarak hidrojen yakıt hücresi adı verilen bir teknik geliştiren uzmanlar, bu şekilde elektriği çevreye duyarlı bir biçimde depolamayı başardılar. Ancak yüksek maliyeti ve depolama sorunları nedeniyle ne yazık ki bu da zor bir seçenek olarak görülüyor. Formik asit, işte bu arada devreye giriyor.
Formik Asit Tabanlı Yakıt
Formik asit, temel olarak sıvı formda bulunuyor ve en önemli özelliği katalizörler sayesinde karbondioksit ve hidrojene dönüşebilmesi. Normal araç depolarında dahi taşınabilen Formik asit, maliyet açısından da oldukça umut verici. Hatta depolanan asitler, sonrasında hidrojene dönüştürülerek elektrik üretilmesi dahi sağlanabiliyor. Elektrikli araçlarda yakıtın çabuk bitmesi problemi, yine Formik asit bazlı bir yakıt ile çözülebilir.Ancak bu yeni yakıt modelinin en güzel yanı, süreç boyunca en ufak bir Formik asidin bile boşa gitmemesi. Sürüş esnasında harcanan Formik asit, eşit miktarda yeni Formik asitler üretmek için kullanılabiliyor. Ve işte size yenilenebilir yakıt.
“Vizyonumuz, Formik asidi yenilenebilir ulaşım alanında bir standart haline getirmek. Sektörün karşılaştığı mevcut problemler hidrojen veya elektrikli arabalar ile çözülemeyecek. Ancak Formik asit bunu yapabilme potansiyeline sahip – Team Fast.
Formauto: Minyatür Araç
2015 yılında çalışmalara başlayan ve son tarih olarak 2016 yılını belirleyen Team Fast, daha önce de bahsettiğimiz gibi aracı tam zamanında üretip hibe desteğini de almayı başarmıştı. Bu konuda Ultimaker 2 ile çalıştıklarını söyleyen Team Fast üyeleri, bu tür bir karmaşık yapıyı oluşturmak için 3B yazıcılardan sık sık faydalandıklarını ve adeta tüm sürecin bel kemiği olduklarını söylüyor.

Ancak hikaye burada bitmedi. Takımın hedefi oldukça yüksek. Öğrenciler, ürettikleri 30 Watt’lık Formik asit mekanizmasını gerçek bir otobüse entegre etmeyi planlıyorlar. Eğer otobüs istenilen şekilde çalışırsa, onunla bir dünya turu atacaklar!
Eğer mümkün olursa sürdürülebilir yakıt konsepti gerçekten devrim niteliğinde bir gelişme olabilir. Formik asit tabanlı yakıtlar sizce geleneksel yakıtların yerini alabilecek mi?

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edebilirsiniz