Sağlık

Sağlık Alanında 3D Teknolojileri


3D teknolojisi ile sağlık sektöründe yapay organ basımı denemeleri, eksik kemik parçalarını tamamlama ve kişiye özel protez yapımı gibi araştırmalar ile geleceğin umut ışığı olma yolunda hızla ilerliyor.

Tıbbi piyasalar için 3D yazıcı uygulamaları geniş bir yelpazede yer alıyor. Yeni doğan modelleme, kişiye cerrahi cihazlar, yüz ve bacak protezleri, işitme yardımcıları yer alırken diş alanında ise rekonstrüktif dental uygulamalar ve hasta özel ve stok boyutu ortopedik implantlar, diş hizalayıcıları ön plana çıkıyor.

Bunlarla beraber cerrahi alet imalatı, yumuşak doku ve hücre baskı, bio-medikal iskelet sistemleri, ortopedik ayak ürünleri gibi konularda da 3D yazıcı uygulamaları kullanımı gün geçtikçe artmaya ve geliştirilmeye devam ediyor

Gün geçtikçe kullanımı artan 3D yazıcılardan üretilen protezler , yapay organ denemeleri gelecekte ve günümüzde sorun olarak görülen birçok hastalığa çözüm olacak.

Günümüzde yaşam şartlarını geliştirmenin yanı sıra 3D Printerlar hayat kurtarmayı da başarıyor. Operasyonun Başarısını Artırıyor.

Bire bir yapay organ üretilemese de özellikle ameliyat öncelerinde doktorlar çektikleri emar’lar yardımı ile ameliyat edilecek bölgenin 3 boyutlu haritasını oluşturuyor 3 D baskılar ile basılabiliyorlar.
Böylelikle hekimler operasyon sırasında ne ile karşılaşacağını görmüş ve yol haritasını daha rahat çıkarmış oluyor.

Ameliyat öncesinde böyle bir öngörüyü bilmek operasyonun başarısı açısından da büyük bir artı değer teşkil ediyor.Aynı şekilde diş çene ameliyatlarında da rahatsızlık yaşanan operasyon yapılacak kısım taranıp 3 boyutlu şekilde basılabiliyor. Hekimler nereden nasıl bir işlem uygulayacağını böylelikle önceden görmüş oluyor.

Teknolojinin gelişmesi ile ilerleyen yıllarda ortalama insan ömrünün daha çok artacağı ve insanların yaşadıkları talihsizlik ve rahatsızlıklarının tedavi ve çözümünü 3D Printer’ler ile daha rahat bulunacağı ön görülmekte.

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edebilirsiniz