3D Yazıcıların Tercih Sebepleri

2017-03-20 18:21:06

2000'li yılların belki de en göz alıcı gelişmesi olan 3 boyutlu yazıcılar, insanlık tarihinin üçüncü sanayi devrimine girişi için çok önemli bir kilometre taşıdır. Bu yazıcıların çalışmaları, 3 boyutta baskı işlemi ya da additive manifacturing (katkı üretimi) olarak da bilinir.

Genel anlamda; bilgisayar kontrolünde, ince toz halindeki maddelerin tasarlanmış bir yatak(temel/zemin) üzerine katmanlar şeklinde püskürtülmesi ve CAD (computer-aided design / bilgisayar destekli tasarım) dosyaları ile dizayn edilmiş objeyi oluşturması işlemidir.Kullanılan maddeler çok geniş bir yelpazede olup, her geçen gün bu maddelere bir yenisi daha eklenmektedir.

Dijital bir tasarımdan fiziksel bir obje oluşturan bu işlem için ilk adım, elbette bir tasarım oluşturmaktır. Bu tasarım katmanlara ayrılmalı ve sonra da 3D yazıcıya gönderilmelidir.Elbette oluşturulacak objenin boyutuna bağlı olarak baskı süresi de değişme göstermektedir.

Çiziminin oluşturabildiğiniz her şeyi, bir 3D yazıcı ile gerçek bir obje haline getirebilirsiniz.Endüstriyellik veya profesyonellik gerektirmeyen bu teknolojiyi kullanan bazı gruplar:
-Araba Üreticileri
-Doktorlar
-Diş Hekimleri
-Protez Üreticileri
-Hava Araçları Üreticileri
-Havacılık Şirketleri
-Tasarımcılar
-Mimarlar
-Mühendisler
-Drone / Hava Araçları Meraklıları
-Ayakkabı Üreticileri

Geleneksel üretim tekniklerini tahtlarından eden 3D yazıcıların bizlere sunduğu en önemli avantajlar; hız, tek adımlı üretim, maliyet ve risk azaltımı, tasarım özgürlüğü, erişim kolaylığı
ve farklı alanlarda kullanılabilme yeteneğidir.

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edebilirsiniz