Körlüğü Engelleyen 3B Baskı Göz Muayene Kiti – Ultimaker: 3B Baskı Hikayeleri

2017-04-20 11:33:17

Sahip olduğunuz bir çift gözün değerini fark etmeniz için onları kaybetmenize gerek yok! Bunun için, Dünya genelinde sayıları toplamda 285 milyonu aşan görme engelli dostlarımızdan birine nasıl hissettiğini sormanız yeterli. Günümüzde görme engellilerin büyük çoğunluğu uçuk fiyatları nedeniyle göz testi yaptıramıyor. Peki bunu 3B yazıcılarla nasıl tersine çevirebiliriz?

ODOCS EYE CARE


Hong Sheng Chiong, oDOCS Eye Care adlı komünitenin kurucusu, gönüllülerden oluşan bu grubu kurmaya göz sağlığı tespitinde kullanılan araçların çok pahalı olmasından dolayı karar vermiş.

Göz sağlığı teşhisinde kullanılan araçları 3B yazıcıda üretme fikrinden yola çıkan Doktor Chiong, 3B yazıcıda üretilen aparatların kendilerine 50 dolara mal olduğunu ancak kullandıkları medikal araçların 40.000 dolar seviyelerinde olduğunu söylüyor. 40.000 dolarlık hastane makinelerine karşı 50 dolarlık fiyatıyla onlara rakip olabileceği iddia edilen göz teşhis kiti, bunu aslında bir akıllı telefon ve mobil uygulama ile entegre çalışarak başarıyor.

Ultimaker 2+ ile üretilen Retina Görüntüleme Adaptörü ve Ön Segment Adaptörü, iPhone cihazınıza kolayca takılabiliyor. Taktıktan sonra uygulamayı telefonunuzdan başlatıyorsunuz ve kamerayı hastanın gözüne doğru yaklaştırıyorsunuz. Böylece gözü derinlemesine tarayan entegre aygıt, size ihtiyacınız olan verileri sunmuş oluyor.

Ultimaker yazıcıların açık kaynak olması nedeniyle 3. dünya ülkelerindeki doktorlar, 3B modelleri internet üzerinden indirip kolayca kendi 3B yazıcılarında üretebilecekler. Ultimaker 2+ İş Başında
Neredeyse bir telefon kamerası kadar küçük adaptörleri üretmek için oldukça hassas bir 3B yazıcıya ihtiyaç olduğu tartışmasız bir gerçek. Ultimaker 2+, tüm parçaları hassas ve minimum hata payı ile üreterek aslında gerçek şartlarda uzmanların veya araştırmacıların ihtiyaçlarını karşılayabileceğini kanıtlamış oldu.

Retinal adaptörler 4 saat içerisinde üretilirken, ön segment adaptörünün üretimi 20 dakika içerisinde tamamlanmış.

“Bu gönüllülük gibi bir şey, kazancınız yardım ettiğiniz insanın size gülümsemesi veya size teşekkür etmesi.” diye ekliyor Dr. Hong

Çok iyi bir iş yaptığına inandığımız Doktor Hong, 3B yazıcıları kullanarak insanların hayatına etki eden onlarca mucitten birisi.

Dilerseniz buradan dosyaları indirerek göz doktorlarına daha iyi bir seçenekleri olduğunu söyleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edebilirsiniz